Naja Rebec, mag. kin., dipl. fiziot., in Dino Šunjerga, dipl. kin., sta ustanovitelja centra RehabStudio v Ljubljani, ki je specializiran za sodobno fizioterapijo in personalizirane kineziološke vadbe. Njuno strokovno delo temelji na znanstveno utemeljenih pristopih in večletnih praktičnih izkušnjah s področja rehabilitacije, mišično-skeletnih bolečin, korekcije telesne drže ter funkcionalnega treninga.
V RehabStudiu izvajata celostno in individualno prilagojeno obravnavo posameznika – od fizioterapevtskih terapij in kinezioloških vadb, do vadb v paru ter strokovno vodenih vadb v manjših skupinah. Tedensko vodita tudi specializirane vadbe za posameznike s kroničnimi revmatskimi obolenji, kjer je poudarek na ohranjanju gibljivosti, zmanjševanju bolečin ter izboljševanju funkcionalne moči in kakovosti življenja. Poleg dejavnosti v centru pa s podjetjem BB Vital d.o.o. razvijata tudi spletne programe za preventivno in kurativno vadbo, ki posameznikom omogočajo varen in strokovno voden dostop do kakovostne gibalne podpore na daljavo. Aktivno sodelujeta tudi s podjetji v okviru promocije zdravja na delovnem mestu, kjer izvajata ergonomska svetovanja, aktivne odmore ter
izobraževalne delavnice za zaposlene.
Ramenski sklep – poškodbe, bolečine in rehabilitacija
Delavnica je namenjena vsem, ki si želijo poglobiti razumevanje ramenskega sklepa in pridobiti konkretna, v praksi uporabna orodja za obravnavo posameznikov z ramenskimi težavami.
Ramenski sklep je eden najbolj gibljivih sklepov v telesu, a zaradi svoje kompleksnosti tudi izjemno občutljiv na preobremenitve, kar pogosto vodi v poškodbe, bolečine in funkcionalne omejitve.
Na strokovni delavnici bomo obravnavali najpogostejše poškodbe in disfunkcije
ramenskega sklepa, kot so:
• subakromialni utesnitveni sindrom (impingement),
• tendinopatije rotatorne manšete,
• adhezivni kapsulitis (zamrznjena rama),
• SLAP lezije,
• funkcionalne motnje, povezane s telesno držo in mišičnim neravnovesjem.
Poseben poudarek bo namenjen funkcionalnemu testiranju, saj je razumevanje osnovnega vzroka bolečin in omejitev ključno za učinkovito načrtovanje rehabilitacijskega procesa. Udeleženci bodo spoznali ključne klinične teste, ki pomagajo razlikovati med različnimi strukturami in tipi poškodb ter prepoznati glavne dejavnike, ki vplivajo na gibljivost, stabilnost in funkcionalnost ramenskega kompleksa.
V praktičnem delu bomo prikazali pristope za izboljšanje pasivne in aktivne gibljivosti, aktivacijo in krepitev ključnih stabilizatorjev ter progresivne vaje za izboljšanje nevromišične kontrole,
moči in funkcionalne zmogljivosti.