O PREDAVATELJU
Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, je leta 2013 na Inštitutu Jožefa Stefana doktoriral iz organske in bio organske kemije. Za sabo ima več kot 10 let izkušenj na področju medicinske in farmacevtske kemije in biotehnologije, pridobivanja in izolacije naravnih produktov,
razvoja, raziskav in preverjanja kvalitete zdravil ter sinteze potencialnih terapevtskih molekul. Svojo poklicno pot je preusmeril v preučevanje biokemije prehrane, vloge mikrohranil, prehranskih intervencij in prehranskih dopolnil v mozaiku zdravja za boljšo kvalitete življenja. Je znanstvenik, nutricionist z diplomo iz Stanford School of Medicine in mednarodni predavatElj s področja s področja prehrane in farmakologije prehranskih dopolnil, trenutno pa zaključuje podiplomsko specializacijo s področja športne prehrane pri Mednarodnem olimpijskem komiteju.
Preciznost personalizirane prehrane: Priložnosti, izzivi in pasti
PREDAVANJE
Personalizirana prehrana je vzpostavljajoče se interdisciplinarno področje v znanosti, ki prepoznava nujnost prilagajanja prehranskih praks glede na unikatne potrebe posameznika. Uporaba naprednih orodij sistemske biologije omogoča holistično razumevanje zapletenih interakcij med genetiko, epigenetiko, transkriptomiko, proteomiko in metabolomiko posameznika ter njihovim odzivom na prehranske intervencije. Personalizirana prehrana ponuja tudi podporo pri monitoringu zdravja ter integracijo najnovejših tehnologij za sledenje in analizo podatkov v realnem času. Pametne naprave, uporaba prenosnih senzorjev in digitalne platforme zagotavljajo takojšnje fiziološke vpoglede, ki omogočajo pravočasne prilagoditve prehranskih strategij za optimizacijo zdravja. Čeprav ima v teoriji velik potencial, obstajajo številni izzivi in pasti, saj so raziskave še v povojih, interpretacija podatkov pa je zaradi heterogenosti in kompleksnosti otežena in lahko vodi do napačnih zaključkov.